Cin Ali Vakfı

 

Niye Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı?

Öncelikle Cin Ali BİZİM, HEPİMİZİN!

Cin Ali ORTAK DEĞERİMİZ!

Toplumsal belleğimize yazılan ve unutulmasını istemediğimiz bir karakter, bir an, bir dokunuş, bir sevgi damlası... Çocukluğumuzun ilk kahramanı... Cin Ali bizim olduğu kadar çocuklarımızın ve torunlarımızın okumasını, sevmesini, sürdürmesini istediğimiz bir değer. Onlarla aramızda bir köprü, bir bağlaç.

Cin Ali bir Cumhuriyet projesi; toplumu aydınlatmak ve ileriye taşımak isteyen iki öğretmenin emeği, göz nuru, Türkiye’ye armağanı…

Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı tüm bunları devam ettirebilmek ve güzel şeyler yapabilmek için ortaya çıkan bir kurum.

 

Vakıf Çalışmaları

 

Başvuru Formunu İndirmek İçin Tıklayın.

BELGESELLER

Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı olarak arşiv ve belgeleme çalışmalarını önemsiyoruz. Geleceğe bırakılacak hikâyelerin esin kaynağı ve ders olacağına inanıyoruz. Vakıf arşivimiz günden güne büyüyor. Büyüyen arşivimiz çeşitli projelere dönüşüyor.

 

Cin Ali'nin Peşinde

Yapım : Tunga Film / 2017-2019

Süre : 85”

2017 yılında çekimine başlanan “Cin Ali’nin Peşinde” belgeseli Cin Ali ve ailesinin hayatına, onların yaşamlarından Cin Ali’ye yansıyanlara ışık tutuyor. Neden bu kadar çok sevdik Cin Ali’yi, niçin unutmuyor ve çocuklarımıza bir gelenek gibi okula başlar başlamaz Cin Ali kitaplarını alıveriyoruz? Neden kaç yaşına gelirsek gelelim Cİn Ali’yi görünce o sıcacık tebessüm yerleşiyor yüzümüze?

Ya şimdi, Cin Ali nereye gidiyor? İşte bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını Cin Ali’nin peşine düşüp bulacağınız belgeselin çekimleri iki yılda ve altı şehirde gerçekleşti.  Ankara, İzmir, Manisa, Muğla, Rize ve İstanbul’da Cin Ali’nin izleri takip edildi.

 Mapatule'yi Tutmak

Yapım : Tunga Film - 2019

Süre: 20”

Zoru başaran, Mapatule’yi tutan Cin Ali’nin annesinin doğduğu topraklara, Rize’nin Fındıklı Hara köyüne ailesinin gözünden bir bakış…  Belgeseli izlediğinizde mapatule ne demek onu da öğrenmiş olacaksınız elbette.

 

ÇOCUK ŞARKILARI

 

1. Cin Ali Çocuk Şarkıları Yarışması

Çocuklar çocuk şarkısı söylesinler, çocuk şarkısı dinlesinler…

Çocuk şarkıları geleneğini canlandırmak, nitelikli çocuk şarkısı üretimini artırmak ve çocuk şarkılarının öneminin altını çizmek üzere 2018 yılında Cin Ali Çocuk Şarkıları Yarışması’nı düzenledik. (Çalışmamıza ilham olan İzmir Türk Koleji’nin sevgili öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ederiz.)

Cin Ali Çocuk Şarkıları yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından 80’e yakın özgün beste katıldı. Besteler, akademisyenler ve eğitmenlerden oluşan profesyonel bir jüri tarafından değerlendirildi. Jüri, her biri birbirinden güzel eserler arasından üçü derece ve beşi mansiyon ödülü kazanan şarkılarımızı belirledi.

Cin Ali Çocuk şarkıları 20 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da Cer Modern’de gerçekleştirilen ödül töreninde kalabalık bir izleyici kitlesiyle buluştu. Şarkılar Şef Atilla Çağdaş Değer yönetimindeki Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Çocuk Korosu tarafından seslendirildi.

Yakın zamanda Cin Ali Çocuk Şarkıları Kitabı'nı sizlerle buluşturmayı hedefliyoruz.

PROJELER

 

Cin Ali Altı Nokta’da

Destekleyen: AB Sivil Toplum Destek Programı II

Proje Ortağı: Sesli Betimleme Derneği (SEBEDER)

Destekleri için Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Dairesi Başkanlığı'na teşekkür ederiz.

Cin Ali’nin annesi Remziye Kaygusuz’un ilham olduğu görme engellilerin eğitimi konusu Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı’nın öncelikli çalışma alanları içine giriyor. Görme engelli öğrencilerin de ilk okuma kitabı artık Cin Ali.

Projede Braille Cin Ali Kitaplarının yanı sıra görme engelli çocuklar için özgün eğitim gereçleri tasarlamak üzere yola çıktık. Rasim Kaygusuz tarafından icat edilen Oyunla Okuma Gereçlerinden Tombala Kartları ile Renkli ve Hareketli Heceleme Fişleri görme engelli öğrencilerin kullanımına uygun olacak şekilde düzenlendi. Proje içerisinde dokunsal öğrenmeyi destekleyen ve Cin Ali kitaplarındaki figürlerinden oluşan kabartma levhalar da hazırlandı. Cin Ali dünyalarımızın bütünüyle eşit olmasını sağlamaya çalıştık. Türkiye’de MEB’e bağlı tüm görme engelli okullarına, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Dairesi Başkanlığı'nın desteğiyle Braille Oyunla Okuma Gereçlerimiz ve Braille Cin Ali kitaplarımız dağıtıldı.

Örnek bir proje olarak değerlendirilen proje çıktılarımızı Cin Ali Müzesinde de inceleyebilirsiniz.

Beni Gör Sesimi Duy

Destekleyen: AB Sivil Düşün – Bizi Bağlayan Şeyler Programı

2020 yılı küresel boyutta yaşanan COVİD-19 salgını nedeniyle hepimiz için farklı ve zor bir yıl oldu. Henüz tamamladığımız Cin Ali Altı Nokta’da projesi ve kurumsal farkındalığımız bu dönemde görme engellilerin yaşadıkları sorunlar konusunda bizi düşündürdü. Süreci onların gözünden değerlendirmek, ihtiyaçlarını anlamak ve anlatmalarını sağlamak üzere “Beni Gör Sesimi Duy” adılı bir proje gerçekleştirdik. Farklı sosyal sınıflardan ve yaşlardan görme engellilerin bu süreçte yaşadıklarını ve beklentilerini anlattığı videolarımıza linkten ulaşabilirsiniz.

 

ETKİNLİK - SEMİNERLER

Vakıf kurulduğu günden bu yana eğitim, kültür, sanat ve yaşama dair birçok alanda Cin Ali’nin de tanıklığında araştırma, canlı tanıkların bilgilerinin ve belgelerin arşivlenmesi gibi alanlar üzerine yoğun bir çalışma gerçekleştirmektedir.

 

Ankara’nın Köklü Eğitim Kurumları Seminer Dizisi

(Kasım 2017- Mayıs 2019)

Erken Cumhuriyet Dönemi'nden itibaren Türk eğitim sisteminden başlayarak Ankara’da kurulan köklü eğitim kurumlarını konularının uzmanlarından ve tanıklarından dinlediğimiz 15 seminer gerçekleştirildi.  Seminer dizisinin kitaplaştırılarak Ankara tarihine kazandırmak üzere çalışıyoruz.

 

 

 

Prof. Dr. Gonca Gökalp Alparslan ile Cin Ali’nin Yazarları - Yaratıcı Yazarlık Seminerleri

(2019- Devam ediyor)

Cin Ali’nin yazarları uzun soluklu ve sonuç odaklı bir yazma semineri programıdır. Yaklaşık 20 kişilik bir grupla seminer ikinci yılına devam ediyor. Program hedefine ulaştıktan sonra yeni seminer grupları açılacaktır.

 

 

 

Cin Ali ile Sağlıklı Beslenme

Dr. Nesrin Kaygusuz Kalaycıoğlu

Diyetisyen Begüm Defne Şafak Erbağ

Cin Ali okumayı öğrenmemize yardım etti, şimdi de sıra sağlıklı beslenmede!

Cin Ali'nin ablası Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesrin Kaygusuz Kalaycıoğlu ve Diyetisyen Begüm Defne Şafak Erbağ ile okul çağı çocuklarında sağlıklı, dengeli, yeterli beslenmeyi konuşuyoruz. Cin Ali’nin Youtube sayfasında her çarşamba yayına giren  "Cin Ali ile Sağlıklı Beslenme" anneler, babalar ve çocuklar için kısa, eğlenceli ve bilgilendirici bir video serisinden oluşuyor.